صفحه اصلی > اخبار و تازه ها > اخبار فرهنگی مرتبط

 
تاریخ درج مطلب: 3 آذر 88
 

پشت پرده كشتار شیعیان در یمن

 

جنگ ششم با حوثی های یمن، حاصل سیاست فرار به جلو و فرافكنی حكومت یمن است تا بر ناكارآمدی حاكمیت 20 ساله بر دو بخش شمالی و جنوبی یمن سرپوش گذاشته و اعتراضات مردم فقیر و رنج دیده را با ابزار سركوب نظامی خاموش كند.

با اینكه یمن از موقعیت ژئوپلیتیك ویژه ای برخوردار است و منافع زیرزمینی آن در كنار اقتصاد آبراه باب المندب می تواند، به حداقل های معیشتی مردم یمن پاسخ گوید، حكومت علی عبدالله صالح از پاسخ مناسب به مطالبات مردم این كشور ناتوان بوده و در كنار فقر، سیاست تبعیض را نیز به اجرا گذاشته است. اگر چه مقامات یمن و دولت های اقتدارگرای عرب منطقه در پی پاسخ انحرافی به بحران صعده بوده و آن را بشكل غیرواقعی تصویر می كنند، ولی ایستادگی شیعیان شمال یمن، هر دو را رسوا نموده و این راهبرد منطقه ای را برملا خواهد كرد.

جنگ اخیر در صعده كه تا به حال سه ماه به طول انجامیده و حكومت یمن از تمامی توان نظامی هوایی و زمینی و دیپلماسی منطقه ای بهره گرفته، حاصلی جز فرسایش و شكست برای حكومت یمن به جای نگذاشته است. ارتش منظم حكومتی و بكارگیری ابزارهای برتر هوایی، زرهی، زمینی، توپخانه و عقبه مطمئن لجستیكی و حمایت های پنهان و آشكار خارجی در مقابل امكانات محدود مردم شمال یمن كارآمدی نشان نداده و بجز تلفات، اسارت نظامیان ، دادن غنائم جنگی و ستمدیدگی و آوارگی و كشتار مردم عادی و بی دفاع در شمال یمن كارنامه دیگری ارائه نكرده است.

از همان ابتدای این جنگ، آوارگان و جنگ زدگان به شكل طبیعی از صحنه معركه فرار كرده و به نقاط امن تر پناه برده و منتظر اقدامات بشردوستانه سازمان های بین المللی در نزدیكی مرزهای یمن با عربستان بوده اند، كه با سیاست محدودیت و فشار مقامات عربستان مواجه بودند. حتی سازمان های بین المللی از اینكه نمی توانند از طریق مرزهای عربستان، امدادرسانی خود را به اجرا بگذارند، زبان انتقاد گشوده اند و این جنگ نابرابر را مقدمه یك فاجعه انسانی ارزیابی كردند.

اگر از نگاه سعودی ها، رویدادهای صعده و نزاع مردم شمالی یمن و حكومت آن كشور، پدیده ای داخلی قلمداد می شد، نباید شاهد اقدامات غیرانسانی و سپس حمله گسترده نظامیان عربستان و بكارگیری سلاح های ممنوعه مانند بمب های فسفری علیه شیعیان شمالی یمن باشیم.

مقامات عربستان كه سال ها است از طریق رونق مدارس سلفی و وهابی در سراسر یمن و بویژه جنوب این كشور و حمایت های مالی از برخی سران عشایر و قبایل و شخصیت های یمنی، بدنبال نفوذ و سلطه بر یمن می باشند و حتی برخی مناطق مرزی در شمال یمن را به استان های مجاور خود ضمیمه نموده اند، باید برای سیاست های خود محمل و توجیهی داشته باشند.

شهروندان جنوب عربستان و بویژه مناطق هم جوار با شمال یمن، اقلیت های زیدی و اسماعیلی زندگی می كنند كه مانند بقیه مناطق عربستان، با سیاست سركوب، تبعیض اجتماعی و اقتصادی و سلطه وهابیون و خفقان مذهبی روبه رو هستند. در طول تاریخ این جمعیت های سعودی، پیوند طبیعی با شیعیان زیدی شمال داشته اند، كه در شرایط مشابه در یمن زندگی می كنند.

در واقع، حكومت عربستان كه به علت سیاست سركوب مذهبی و تبعیض، با سرافكندگی در محیط منطقه ای و بین المللی روبه رو است، حاصل ایستادگی و مقاومت مردم صعده و حوثی ها را برای خود نگران كننده می داند. با اینكه اقلیت های زیدی، اسماعیلی و شیعه در عربستان همواره با سركوب و زندان و محدودیت های گوناگون زندگی می كنند، با این حال برای كسب حقوق اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و سیاسی خود كوتاهی نكرده اند. راهبرد ملك عبدالله ، پادشاه عربستان برای اصلاحات داخلی و كاهش فشار به اقلیت ها و راه اندازی برخی نمادهای تدریجی اجتماعی، با هدف جلوگیری از انفجار سیاسی - اجتماعی است. حكومت یمن و حامیان سعودی آن برای توجیه رفتار و اقدامات غیرانسانی و جنگ افروزی علیه شیعیان یمن، تلاش می كنند با شبیه معرفی كردن شعارهای مردم صعده با شعارهای مردم ایران، این جریان مردمی و مقاومت تحسین برانگیز را وابسته به ایران معرفی كنند، تا هم بر مطالبات معمولی مردم شمال یمن سرپوش بگذارند و هم برای اقدامات غیرانسانی در كشتار مردم شمال یمن توجیه سازی كنند.

تمامی مقامات یمنی به خوبی واقف هستند و بارها در گزارش های رسمی نیز اعتراف نموده اند كه سواحل شمالی یمن در دریای مدیترانه، محل مناسبات مردم یمن با مردم اریتره بوده و نیازهای خود را از آن طریق به اشكال مختلف پاسخ گفته اند.

ناكامی حكومت یمن برای سركوب حوثی ها در حالی مطرح است كه مقامات یمنی از حمایت مالی، رسانه ای، دیپلماتیك و لجستیكی عربستان بطور كامل بهره مند شده اند و حتی اخیرا یكی از مقامات اطلاعاتی عربستان برای متوقف كردن حمایت یك كشور عربی دیگر از مردم شمال یمن به این كشور سفر كرده و یك معامله امنیتی : سیاسی به اجرا گذاشته اند. این مقام سعودی در مقابل توقف كمك های این كشور عربی، جریان القاعده در آن كشور را از موضع ترور و براندازی این رهبر عربی به موضع مداحانه تبدیل كرده است.

جالب است با علنی تر شدن مداخله سعودی ها در جنگ صعده و علیه شیعیان یمن، محمد راشد از رهبران القاعده در جزیره العرب!! نیز خواستار جنگ علیه شیعیان در سراسر منطقه شده است و فراموش نمی كنیم كه همزمان با انفجار مزدوران جریان ریگی در استان سیستان و بلوچستان، روزنامه الوطن سعودی، خواستار به آتش كشیدن هزار نقطه دیگر در ایران شد. با اینكه سال ها تلاش شده تا «دست آموز» بودن القاعده توسط سعودی ها و دستگاه های اطلاعاتی آمریكا و برخی كشورهای منطقه، پنهان بماند ولی گاهی كنترل از دست این مقامات خارج شده و «دم خروس» پیدا می شود.

جنگ صعده امروز با وارد شدن علنی عربستان به جنگ با مردم این منطقه، ماهیت جدیدی بخود گرفته، بویژه اینكه، هزاران نفر از روستاهای همجوار با صعده از شهروندان زیدی و اسماعیلی از این محورها تخلیه شده و مقامات نظامی عربستان به دنبال یك كمربند امنیتی تخلیه شده در داخل یمن و منطقه صعده نیز می باشند و گلوله باران و بمباران ممتد در طی تقریبا دو هفته گذشته، حكایت از این اهمیت ویژه دارد. خصوصاً اینكه دیپلماسی منطقه ای عربستان در كنار یك جنگ رسانه ای تمام عیار علیه حوثی ها و شیعیان و ایران در سطح منطقه، به دنبال جلب حمایت های لازم برای مداخله گری در یمن است كه عملاً حاكمیت و استقلال یمن را تحقیر و نقض نموده است. در بخش دیگری نیز مقامات آمریكایی از اقدامات عربستان، تحت عنوان «تدابیر دفاعی» و «حق مشروع عربستان، تأیید به عمل آورده اند و پادشاه اردن كه فتنه سازی را از اجداد انگلیسی آموخته با اعزام دو یگان كماندویی برای همراهی با ارتش عربستان در سركوب شیعیان حوثی یمن، به این «جنگ هویت كاملا منطقه ای» داده است. مواضع وزیر خارجه مصر در حمایت از عربستان كه با «پز» ناسیونالیسم عربی هم چاشنی سازی شده، معتقد است كه «كشورهای عربی می توانند با مداخله غیر عربی مقابله كنند.» البته این مواضع شجاعانه!! هیچگاه برای دفاع از فلسطین و مردم غزه در مقابل حمله نظامی و وحشیانه رژیم صهیونیستی اتخاذ نشده و حتی همراه با آن تا امروز در محاصره مردم غزه مشاركت هم نموده اند. این دلاوری حكومت مصر آن زمان نمایان تر می شود كه بدانیم جنایت های جنگی رژیم صهیونیستی توسط گلدستون كه یك قاضی یهودی است محكوم شد ولی مقامات مصری برای كسب محبت رژیم صهیونیستی و مقامات كاخ سفید، از این خط قرمز عبور نكردند. بهتر است ماهیت این رویداد منطقه ای را بازكاوی كنیم تا ریشه رفتار سعودی- مصری- اردنی كه از حمایت آمریا نیز برخوردار است، روشن شود.

كارشناسان غربی براساس نظرسنجی ها و برآوردهای دیگر معتقدند عربستان و مصر نفوذ و جایگاه و موقعیت خود در منطقه خاورمیانه را از دست داده اند، كه این پدیده با همراهی آنان با سیاست های غربی و صهیونیستی پیوند دارد.

این سه كشور عربی آشكارا از گفت وگوی آمریكا با ایران نگران هستند و مانند رژیم صهیونیستی، هرگونه توافق و در هر سطحی را با ایران به زیان خود ارزیابی می كنند. این كشورهای عربی از یكسو، از گسترش چالش و تنش بین ایران و آمریكا كه ممكن است به درگیری نظامی منتهی شود، خسارت می بینند و از سوی دیگر نمی توانند بپذیرند كه آمریكا برای خروج از بن بست های منطقه ای و یا اعتراف به حقوق هسته ای و یا جایگاه منطقه ای، امتیازی به ایران بدهد. نخبگان سیاسی این سه كشور معتقدند، باید یك «تشنج هدایت شده، منطقه ای» علیه ایران با زمینه مذهبی را فعال كنند تا موقعیت آنان در هر معادله منطقه ای جدید، حفظ شود. این كار به روشنی در فلسطین، لبنان، عراق ، یمن از سوی كشورهای یاد شده در حال اجرا است و «ابزار فتنه مذهبی» را برای كسب موقعیت جدید الزامی می دانند. عربستان، مصر و اردن، این سیاست «منازعه ساز» را در سه محور كارآمد می دانند:

1- چنین فضایی از درگیری نظامی غرب با ایران جلوگیری می كند و آسیبی به كشورهای عربی یاد شده نمی زند.
2- به فعال كردن این تشنج منطقه ای از هر گونه توافق آمریكا با ایران جلوگیری می كند.
3- این راهبرد، امكان ایجاد توازن در تعامل كشورهای منطقه با ایران را فراهم می كند.

لذا ماهیت جنگ نابرابر و ظالمانه در صعده و شمال یمن از یكسو با راهبردهای منطقه ای این سه كشور گره خورده و از سوی دیگر، بخشی از سیاست منطقه ای عربستان است كه در سه دهه اخیر با جنگ افروزی منطقه ای و تضعیف كشورهای رقیب، موقعیت خود را ارتقا داده است.
منازعه داخلی در یمن تنها از طریق یك گفت وگوی ملی و تكیه بر روش های مسالمت آمیز قابل حل است كه بازیگران داخلی و یا نهادهای منطقه ای و بین المللی می توانند به عنوان «مساعی جمیله» به اجرا بگذارند. نهادهای بین المللی باید به وظایف قانونی در حمایت از شهروندان شمال یمن و كمك رسانی و جلوگیری از «بكارگیری سلاح های ممنوعه» و یا «بكارگیری نامتناسب قدرت» اقدام كنند.

عربستان باید بداند كه تشویق مصری و اردنی برای ورود به جنگ صعده ، دامی برای حاكمان ریاض است تا بحران را به داخل عربستان نیز گسترش دهند و از یك رقیب در عرصه منطقه ای، راحت شوند. آمار اسرا، زخمیان و تلفات ارتش سعودی در مقابل مقاومت حوثی ها، قابل تأمل است و ادامه جنگ افروزی و مداخله نظامی در جنگ صعده، عربستان را به «فرسایش مهلك» دچار خواهد كرد و زمینه تغییر در ساخت و تركیب قدرت پادشاهی سعودی را مهیا می كند.

منبع : خبرگزاری فارس

 

اخبار فرهنگی و هنری مرتبط با موضوع فعالیت های مؤسسه هنر ناب اسلامی

تصویر

عنوان خبر

تاریخ درج

  اربعین بعد از چهارده قرن/شعری از محمد خراسانی زاده که شب اربعین امسال در کربلا گفته شد...

25 آذر 1393

  مسابقه عکاسی از امامزادگان کشور توسط پایگاه اینترنتی راسخون برگزار می شود

15 شهریور 1392

  پايگاه اينترنتی «جلوه جمال» برای دريافت آثار و مستندات هنرمندان شهيد راه اندازی گردید

11 آبان 1390

  نخستین شبکه مبتنی بر IP ایران به نام "شیما" در تهران راه اندازی شد

18 مهر 1390

  جشنواره مردمی 9 دی در 18 رشته برگزار می شود

18 بهمن 89

  فراخوان سومین جشنواره مهدوی آینده روشن را با شعار «اگر بخواهیم او می‌آید»

27 دی 89

  فراخوان طراحی نشانه رادیو توسط معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران اعلام گردید

8 آبان 89

   فراخوان پنجمین سوگواره پوسترهای عاشورایی

25 مهر 89

  فراخوان مسابقه‌ طراحی نشانه‌ موزه‌ دفاع‌ مقدس منتشر شد

5 مهر 89

   برگزاری هفتمین نمایشگاه عطر سیب برای تجهیز 13500 هیئت مذهبی در شهر تهران

20 آذر 88


 

مطالب مرتبط ؛ آخرین اخبار مؤسسه هنر ناب اسلامی

تصویر

عنوان خبر

تاریخ

   نسخه 1.2 نرم افزار امر و نهی های آسمانی تولید و عرضه شد.

30 تیر 1394

   توزیع نرم افزار امر و نهی های آسمانی در همایش امر به معروف و نهی از منکر شرق استان گلستان

20 فروردین 1394

    نرم افزار چندرسانه ای « انقلابی ها » نسخه 2.2 به مناسبت دهه مبارک فجر توزیع می شود.

14 بهمن 1393

   توزیع نرم افزار امر و نهی های آسمانی در یادواره شهدای امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان فردوس

30 دی 1393

   مؤسسه هنر ناب اسلامی با توزیع ویژه نرم افزار "پیشوای پیامبران" به پویش جهانی عشاق محمد (ص) پیوست

28 دی 1393

   پروانه نشر دیجیتال مؤسسه هنر ناب اسلامی برای سومین بار تمدید شد.

27 دی 1393

   تقدیر از مؤسسه هنر ناب اسلامی در همایش ملی علمداران بصیرت برای تولیدات دیجیتال مرتبط با حماسه نهم دی

11 دی 1393

   اخذ پروانه انتشار نرم افزار « کتاب معجز نشان » توسط مؤسسه هنر ناب اسلامی

28 آبان 1393

   تغییر شماره تماس مؤسسه هنر ناب اسلامی و دیگر راه های ارتباطی

26 شهریور 1393

   تولید ویدئوگرافیک و نرم افزار چند رسانه ای « معرفی سازمان بازرسی کل کشور » در مؤسسه

10 تیر 1393

   نسخه 1.1 نرم افزار « مردمان دین سالار » ویژه روز جمهوری اسلامی تولید شد

26 اسفند 1392

   معرفی مفصل فعالیت های مؤسسه هنر ناب اسلامی در مصاحبه با سایت شبکه جوانان رضوی (شجر)

1 بهمن 1392

   تولید نسخه دوم نرم افزار « پیشوای اکنون » در قالب یک DVD

30 خرداد 1392

   کسب عنوان نرم افزار برگزیده « اولین جشنواره تولیدات رسانه های دیجیتال مشهد مقدس » توسط نرم افزار امر و نهی های آسمانی + اسامی برگزیدگان

1 خرداد 1392

   بازخوانی اخراج و حذف سایت مؤسسه هنر ناب اسلامی از سرور کانادایی به خاطر بازی « شلیک به مرتد » + اسناد

22 اردیبهشت 1392

   دریافت مجوز انتشار سه عنوان از نرم افزارهای شرکت آفتاب هشت توسط مؤسسه هنر ناب اسلامی

28 فروردین 1392

   با فرا رسیدن ماه محرم ، نسخه 1.2 نرم افزار « پیشوای شهادت» تولید و عرضه گردید

1 آذر 1391

   دریافت « گواهی تأیید فنی نرم افزار » از شورای عالی انفورماتیک ، برای کلیه نرم افزارهای مؤسسه هنر ناب اسلامی

27 مهر 1391

   بازی فلش « شلیک به مرتد » در واکنش به اهانت شاهین نجفی به امام نقی علیه السلام تولید شد+ امکان دانلود

5 خرداد 1391

   در پنجمین جشنواره بین المللی رسانه های دیجیتال، نرم افزار « امر و نهی های آسمانی » برگزیده شد.

22 مهر 1390

   تشکر بخش امر به معروف دیجیتال از سایت هنر ناب اسلامی

20 مهر 1390


 


 

© کلیه حقوق این پایگاه و محتوای آن متعلق به مؤسسه هنر ناب اسلامی بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.