صفحه اصلی > اخبار و تازه ها > اخبار رسانه های دیجیتال

 
تاریخ درج مطلب: 22 خرداد 1390
 

" اتحادیه رسانه های دیجیتال اسلامی " متولد شد .

 

به همت بخش خصوصی و با حمایت دولتی " اتحادیه رسانه های دیجیتال اسلامی " متولد شد . سه شنبه هفدهم خرداد ماه "باغ زیبا" محل همایش های وزارت ارشاد مهمان جمعی از تولید کنندگان نرم افزارهای اسلامی بود که به دعوت مرکز رسانه های دیجیتال گرد هم آمدند تا به مسائل و مشکلات شان رسیدگی شده و برای بهبود شرایط تولید و توزیع نرم افزارهای خود راهکار ارائه دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه هنر ناب اسلامی به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، مصطفی اشرف مدیر واحد فعالیت های فرهنگی دیجیتال مرکز رسانه ها ی دیجیتال درباره نخستین نشست این مرکز با تولید کنندگان بخش خصوصی نرم افزارهای اسلامی گفت:
این نشست سه محور را دنبال می کند، 1- بررسی تشکیل اتحادیه تولید کنندگان رسانه های دیجیتال اسلامی2- بررسی مشکلات تولید کنندگان نرم افزار های اسلامی و راهکارهای حمایت از آنها 3- ببررسی مشکلات موجود در زمینه صادرات نرم افزارهای اسلامی و راهکارهای بهبود و افزایش صادرات .

وی در تعریف نرم افزارهای اسلامی و ویژگی هایی که یک نرم افزار باید حائز آن باشد تا بتواند در مجموعه نرم افزارهای اسلامی قرار گیرد تصریح کرد: نرم افزارهای اسلامی شامل مجموعه ای از نرم افزارهای قابل استفاده در رایانه، تلفن همراه و انواع نرم افزارهای مالتی مدیا، و اطلاع رسانی و آموزشی و سرگرمی است که در حوزه قرآن، معارف دینی، و سیره اهل بیت (ع) باشد. وی همچنین با اشاره به اینکه از طریق تماس تلفنی و ایمیل به همه شرکت های تولید کننده نرم افزار در این حوزه اطلاع رسانی شده ، درباره تعداد شرکت کنندگان در این جلسه گفت: 50 شرکت از مجموعه شرکت های دعوت شده به این جلسه ، از شهرهای شیراز، تبریز، اصفهان،تهران، قم و مشهد در آن حضور دارند.

کمیسیون تدوین اساسنامه اتحادیه به چه نتایجی رسید

در این کمیسیون تخصصی برای اتحادیه به اتفاق آرا نام " اتحادیه تولید کنندگان رسانه های دیجیتال اسلامی" برگزیده شد و نیز هفت نفر اعضای هیات مدیره با دو نفر عضو علی البدل و دو بازرس با یک نفر عضو علی البدل برای این اتحادیه در نظر گرفته شد که در پایان جلسه با رای گیری این اعضای هیات مدیره انتخاب شدند. مهندس مهدی صرامی معاون مرکز رسانه های دیجیتال در پایان کار این کمیسیون و در راستای ارائه نظرات و دیدگاه های این مرکز برای بخش خصوصی دیدگاه های خود را تشریح کرد. وی تصریح کرد: تولد این اتحادیه در داخل کشور زمینه را فراهم خواهد کرد تا به شکل رسمی در عرصه بین المللی حضور پیدا کرده و توانمندی های خود در خصوص رسانه های دیجیتال را در عرصه جهانی به نمایش بگذاریم و پس از آن به زودی شاهد تشکیل اتحادیه تولید کنندگان رسانه های دیجیتال جهان اسلام باشیم.

وی ادامه داد: ما اصرار بر این داریم که این اتحادیه به شکل کاملا خصوصی و توسط خود شرکت های تولید کننده تشکیل شده و اداره شود و نهادهای دولتی به صورت ناظر و حمایت کننده با این اتحادیه همکاری داشته باشند. وی بر اهمیت ظرفیت های جهان اسلام تاکید کرد: این ظرفیت ها ظرفیت های خوب و قابل توجهی است که باید به آن بها داد و آن ها را انسجام بخشید تا بتوان از این توانمندی ها استفاده کرد، با ایجاد انسجام در این ظرفیت ها با توجه به تعداد بالای کاربران اینترنتی در کشورهای اسلامی می توان از نظر فرهنگی و اقتصادی تحول ایجاد کرد. وی از اعضای کمیسیون تخصصی مربوطه خواست هرچه سریع تر اساسنامه را تدوین، تنظیم و عملیاتی کنند تا بتوان آن را به مرحله اجرا رساند.

گفتنی است در پایان مراسم با حضور اعضای شرکت کننده در جلسه مراسم رای گیری و انتخاب اعضای هیات مدیره اتحادیه و بازرسین انجام شد.

در کمیسیون صادرات چه گذشت

این کمیسیون تخصصی وظیفه بررسی مسائل مربوط به صادرات نرم افزارهای اسلامی را برعهده داشت که طی جلسات برگزار شده در نهایت به این نتایج نائل شد:

1- لزوم ایجاد پرتال فروش محصولات اسلامی دیجیتال با هدف فروش نرم افزارهای داخلی به کشورهای همسایه و دوست و افتتاح حساب بین المللی و بهره برداری از کارت های اعتباری بین المللی برای پرداخت هزینه نرم افزارها(مانند ویزا کارت یا مستر کارت)

2- ایجاد مرکز تست نرم افزار تا هر نرم افزار قبل از صادرات در این مرکز تستهای استاندارد را گذرانده و برای استفاده توسط سخت افزارها و سیستم عامل های مختلف خارجی آماده شود.

3- ثبت برند مشترک اسلامی که توسط این برند کل محصولات شناسایی شده و به همراه نام شرکت تولید کننده آن معرفی شود. همچنین برای صادرات نرم افزار دو رویکرد در نظر گرفته می شود: 1- دانلود محصول از طریق اینترنت2- فروش از طریق بسته بندی که در صورت فروش به شکل بسته بندی باید به نوع بسته بندی خاص و مناسب برای صادرات نیز توجه ویژه شود.

مهندس مهدی صرامی معاون مرکز رسانه های دیجیتال در جمع کمیسیون صادرات ضمن تایید راهکارها و پیشنهادات این کمیسیون گفت: بحث شبکه عرضه نکته مهم و بسیار ضروری است که باید به آن توجه ویژه معطوف داشت. برای این منظور راهکار خوبی است که ما برای محصولات اسلامی سایت و نمایشگاه مجازی مستقل داشته باشیم و بتوانیم با کارت های اعتباری کار خرید و فروش نرم افزار را انجام دهیم. در زمینه برند هم این کار قطعا به صادرات کمک خواهد کرد و با ایجاد مرکز تست بحث برند هم جدی تر دنبال خواهد شد که این برند می تواند بین تولید کننده و موسسه صادر کننده مشترک باشد. البته در آینده راه اندازی مرکز تست مشاوره و بازاریابی برای نرم افزارها باید با هماهنگی وزارت خارجه، گمرک، و سازمان توسعه تجارت انجام گیرد که ما زیر ساخت های هماهنگی با آنها را انجام خواهیم داد.

وی خطاب به تولیدکنندگان محتوای دیجیتال اسلامی تاکید کرد : شبکه عرضه باید خصوصی باشد پس این بستر را خود شما فراهم کنید تا توسط دولت مورد حمایت قرار بگیرید و مطمئنا این شبکه فروش با موفقیت روبرو خواهد شد زیرا در اغلب کشورها مشتریان زیادی به دنبال این نرم افزارها می گردندد و با ایجاد شبکه عرضه به راحتی میتوان این نرم افزارها را به ایشان عرضه کرد و درآمدزایی و تاثیرگذاری مناسب را دنبال کرد.

کارگروه بررسی مشکلات تولید کنندگان خصوصی

در این کارگروه تخصصی بر پیگیری جلب رضایت مشتری تاکید شده و برای حفظ حقوق شرکتها در تهیه و تولید آثار شرکت ها و پیشنهادهایی برای اصلاح قوانین بگونه ای محکم و لازم الاجرا به تصویب رسید. در این کارگروه همچنین پیشنهادهایی جهت افزایش سرعت صدور مجوزهای نرم افرارها و افزایش دقت در کارشناسی و ارزیابی نرم افزارها مورد بررسی قرار گرفت.

در این کارگروه تاکید شد تا برای اطلاع رسانی به همکاران تولید کننده نرم افزارهای اسلامی در حوزه کاری خود بروشورها و کاتالوگ هایی تهیه شده و یا فصل نامه ای با هدف اطلاع رسانی در این حوزه به چاپ برسد و این فصل نامه و به نوعی تبلیغ و معرفی محصولات در همه ارگانها و سازمان ها توزیع شود تا اطلاع رسانی در این حوزه به صورت شفاف تری انجام گیرد. خواسته دیگر تولید کنندگان در این کارگروه ، ایجاد مرکز ارائه محتوای دیجیتالی بود که در این مرکز شرکت هایی که محتواها و برنامه هایی را با هزینه زیاد و صرف وقت تولید کرده اند به شکل تعاملی با پرداخت پول یا به شکل توافقی در اختیار یکدیگر قرار دهند تا تیم های نرم افزاری راه های رفته گروههای دیگر را به شکل تکراری انجام نداده و شرکت ها بتوانند دستاوردهای یکدیگر را برای پیشرفت سریعتر در اختیار داشته باشند.

معاون مرکز رسانه های دیجیتال در جمع کارگروه سوم نیز با تاکید بر حمایت از بخش خصوصی گفت: ما به عنوان بخش دولتی نه به عنوان یک رقیب و متصدی که به عنوان حمایتگر و متولی می خواهیم با شما همراه باشیم و نیازهای شما را مرتفع کنیم. در همین راستا نیز از چندی پیش عدم خرید محصول بدون هولوگرام را توسط دستگاه های دولتی پیگیری کرده و تاکید کردیم که برابر ابلاغیه سه سال قبل معاون اول محترم ریاست جمهوری به ذیحسابان دستگاههای دولتی، بابت محصولات بدون شناسنامه و فاقد مجوزپولی پرداخت نشود.

وی همچنین بر حضور پر رنگ فعالان نرم افزارهای فاخر اسلامی در نمایشگاه های خارجی تاکید کرده و خواستار شد تا آثار بصورت فاخر و قابل عرضه در بازارهای بین المللی تولید شوند تا در نمایشگاه های خارجی به نمایش و فروش گذاشته شود که قطعا بر اساس تجربه در این خصوص استقبال بین المللی خوبی را پیش رو داریم.

وی با اشاره به افزایش سرعت بررسی نرم افزارها تاکید کرد: درباره بررسی جهت ثبت نرم افزارها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر اساس قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم افزار، مصادیق و معیارهایی در نظر گرفته شده است که نرم افزارها باید این عناوین را رعایت کنند. پس بهتر است تولید کنندگان آنچه را براساس قوانین و ضوابط به آنها ابلاغ میشود را به دقت رعایت کنند تا جریان ثبت نرم افزارشان با کندی مواجه نشود و کار بررسی و دریافت مجوز با سهولت بیشتری انجام شود.

صرامی با اشاره به حمایت مالی مرکز از تولید کنندگان نیز اظهار امیدواری کرد که بتوان براساس بودجه 90 مبالغ بیشتری به این حوزه اختصاص داده شود تا حمایت های مالی بیشتری از تولید کنندگان صورت گیرد.

زارع پور در جمع تولید کنندگان نرم افزار : تشکیل اتحادیه را به فال نیک می گیریم

پس از اتمام جلسات کارگروه های تخصصی و ارائه گزارش عملکرد و نتایج به دست آمده، مهندس عیسی زارع پور رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال طی گفتگویی صمیمانه با تولید کنندگان ضمن تشکر از حضور پررنگ ایشان در این جلسات اظهار داشت: هدف ما از تشکیل این جلسات این بود که شما را از نزدیک ببینیم و با مسائل و مشکلات شما از نزدیک آشنا شده و با یکدیگر وارد بحث شویم که نتیجه این تعامل ایجاد یک اتحادیه منسجم برای تولیدات دیجیتال اسلامی شود.

وی تاکید کرد: ما تشکیل این اتحادیه را به فال نیک می گیریم و از آن استقبال و حمایت می کنیم زیرا یک تشکل منسجم در عرصه داخلی و خارجی را شاهد خواهیم بود و امیدواریم هرروز شاهد رشد و توسعه نرم افزارهای اسلامی باشیم. وی با اشاره به دایره وسیع مخاطبان اینگونه نرم افزارها با توجه به حوزه خاص ترویج دین گفت: از آنجا که کودکان 2 ساله تا کهنسالان در جمع مخاطبان شما قرار می گیرند می توان گفت که در حال حاضر بهترین وسیله ترویج فرهنگ اسلامی رسانه های دیجیتال هستند و این دامنه وسیع مخاطب وظیفه شما را مدام سنگین تر می کند زیرا این فضا تعاملی و جذاب است و شما در این فضا بسیار جای کار دارید. و البته کار ، کار سختی است ، درحالی که از سویی دشمن تمام توان خود را به کار گرفته تا مقدسات و اعتقادات ما را هدف بگیرد شما هم باید به گونه ای عمل کنید که بتوانید در مقابل این هجمه مقاومت کنید.

زارع پور تصریح کرد: ما سعی کردیم در مرکز توجه ویژه ای به فرهنگ و معارف اسلامی داشته باشیم و اولین این جلسات را در جمع تولید کنندگان اینگونه نرم افزارها برگزار کردیم که به عطر دیانت و فرهنگ اسلامی مزین شود، همچنین در نظر داریم بهترین های این حوزه را معرفی کنیم ، ضمن آنکه برگزار ی4 دوره جشنواره بین المللی رسانه های دیجیتال هم از دیگر کارهایی بود که ما برای توسعه این بخش انجام دادیم.

می توانیم جای درآمدزایی نفت را بگیریم

رییس مرکز رسانه های دیجیتال در بخش دیگری از سخنانش در باب حمایت های مرکز از تولید کنندگان به آنان مژده داد که سه میلیارد تومان بودجه برای تولید کنندگان محتوای دیجیتال اسلامی و قرآنی در نظر گرفته شده که به مرور و بسته به نوع کار آنان کم کم از اواخر خرداد ماه به شکل تسهیلات اعطا خواهد شد.

وی از توجه ویژ مرکز به صادرات نرم افزار سخن گفت و تاکید کرد ما زیر ساخت ها و مذاکرات برای فراهم شدن بستر مناسب صادرات را انجام می دهیم اما بخشی از ضعف ها متوجه تولید کننده است زیرا ما در تولید آثار هنوز ضعف هایی داریم و پیش می آید که گاهی نرم افزاری را برای معرفی به خارجی ها انتخاب می کنیم اما از شرایط مناسبی برخوردار نیست و حتی در مرحله نصب نرم افزار بر روی سیستم عاملها هم دچار مشکل است. وی تاکید کرد: به یاد داشته باشید که اگر آستین ها را بالا بزنیم و همت جدی به خرج بدهیم در صادرات نرم افزار می توانیم جای درآمدزایی نفت را بگیریم.

راه اندازی مراکز فرهنگی دیجیتال از دیگر نکاتی بود که زارع پور در سخنانش به آن اشاره کرده و گفت: این حوزه حوزه ای است که مربوط به فعالیت های خودتان است و محملی است که در آن می توانید محصولات خود را معرفی کنید.

وی در پایان اعلام آمادگی کرد که مرکز رسانه های دیجیتال با همکاری تولید کنندگان با توجه به بازارهای خوب و مناسبی که در منطقه وجود دارد ، می تواند نمایشگاه هایی را در داخل و خارج برگزار کند به شرط آنکه تولید کنندگان محصول مناسب و درخور عرضه کنند. وی ادامه داد: برگزاری بخش رسانه های دیجیتال نمایشگاه قرآن امسال به این مرکز واگذار شده که با همکاری تولید کنندگان اسلامی و قرآنی می توانیم حضور خوبی در این نمایشگاه را شاهد باشیم. وی همچنین از تولید کنندگان دعوت کرد در نمایشگاه های استانی رسانه های دیجیتال به شکلی شایسته شرکت کنند زیرا تا به حال در این نمایشگاه ها استقبال خوبی توسط مردم صورت گرفته است.

صرامی هدف از تشکیل جلسات را عنوان کرد: هم افزایی دولتی ها و خصوصی ها و انسجام تشکل های خصوصی موثر

مهندس مهدی صرامی معاون مرکز رسانه های دیجیتال هدف از برگزاری جلسه را ارتباط فعالین حوزه رسانه های دیجیتال اسلامی در جهت هم افزایی با این فعالین عنوان کرد و گفت: به وسیله این جلسه ارتباط و تعامل خوبی بین دولتی ها و خصوصی ها در خصوص توسعه و حمایت از رسانه های دیجیتال برقرار شد که با توجه به دستاوردهای جلسه موفقیت های خوبی را در پی داشت.

وی این جلسه را نخستین جلسه کارگروه های تخصصی بخش خصوصی در سال 90 معرفی کرد اما تاکید داشت: پیش از این و در سال های قبل این جلسات برگزار می شد که انشاء الله از امسال به شکل مداوم و مدون تر برقرار خواهند شد. وی درباره دستاوردهای جلسه اظهار داشت: طرح های خوبی از سوی فعالان بخش خصوصی ارائه شد که از جمله آنها ایجاد شبکه عرضه و توزیع و ایجاد بستر مناسب صادرات محصولات دیجیتال اسلامی بود.

صرامی تاکید کرد: در خصوص حضور موثر در فضای بین الملل نیز به نتایج خوبی دست یافتیم که امیدواریم این نشست منجر به انسجام بخشی در تشکل های مختلف تخصصی با هدف گرفتن سهم بیشتر و تاثیرگذارتر در فضای بین الملل شود به این ترتیب با عرضه آثار فاخر می توانیم در عرصه بین المللی جایگاه شایسته ای بیابیم.
 

منبع اصلی : پایگاه اینترنتی مرکز توسعه فن آوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال

مطالب مرتبط ؛ اخبار رسانه های دیجیتال

تصویر

عنوان خبر

تاریخ درج

  آغاز ثبت نام ناشران دیجیتال در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (اردیبهشت 94)

14 بهمن 1393

  خراسانی‌زاده عنوان کرد: ضرورت بهره‌مندی از فضای مجازی برای توسعه پیام انقلاب

13 بهمن 1393

  شماره دوم ماهنامه رایانما ، نخستین نشریه اختصاصی فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات، منتشر شد

14 دی 1393

  اسامی برگزیدگان نهایی دومین نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی

8 مهر 1393

  اسامی نهایی و کامل منتخبین هفتمین جشنواره بين‌المللی رسانه‌های ديجيتال - خرداد 1393 + بیانیه هیئت داوران

11 خرداد 1393

  بیانیه مهم « حزب الله سایبر » پیرامون پیشامدهای حوزه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات

13 مهر 1392

  برگزیدگان نخستین نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی (سراج)+متن کامل بیانیه هیات داوران

4 اسفند 1391

  برگزیدگان ششمین جشنواره بین المللی رسانه های دیجیتال و جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی

10 دی 1391

  اسامی برگزیدگان نهایی طرح ملی « امام من » ، ویژه تولیدات دیجیتال امام هادی علیه السلام

31 خرداد 1391

  اسامی نهایی و کامل منتخبین پنجمین جشنواره بين‌المللی رسانه‌های ديجيتال

1 آبان 1390

   اسامی نهایی و کامل منتخبین چهارمين جشنواره بين‌المللی رسانه‌های ديجيتال

 29 مهر 89

   فهرست برگزیدگان سومین جشنواره و نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال

25 آذر 88


 


 

© کلیه حقوق این پایگاه و محتوای آن متعلق به مؤسسه هنر ناب اسلامی بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.