صفحه اصلی > اخبار و تازه ها > اخبار رسانه های دیجیتال

 
تاریخ درج مطلب: 13 مهر 1392
 

بیانیه مهم « حزب الله سایبر » پیرامون پیشامدهای حوزه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات

 

با عنایت به پیش‌آمدهای ماه های اخیر در حوزه های فضای مجازی ، ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات و نیز رسانه های دیجیتال ، حزب الله سایبر به عنوان تشکلی مستقل ، روزآمد و هوشیار ، بر خود لازم می داند که مسئولیت های خطیر دستگاه های حاکمیتی ، خصوصا نهادهای دولتی – که در آغاز راه دولت یازدهم ، به تازگی بار سنگین مسئولیت را بردوش گرفته اند – را یادآور شده و ضمن نقد مشفقانه ، وظایف همگانی « امر به معروف » و « نهی از منکر» را به شایستگی به جا آورد.

به گزارش سایت مؤسسه هنر ناب اسلامی به نقل از پایگاه رسمی حزب الله سایبر، بنابر این، مطالب و نکات زیر را گوشزد می نماییم:

۱- در خصوص شورای عالی فضای مجازی؛

تصمیم قاطعانه و به‌هنگام رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی ، حضرت امام خامنه ای – مدّ ظله العالی – مبنی بر تشکیل این شورا و نصب یکایک اعضای حقیقی و حقوقی آن و فرمان معظم له در تأسیس سازمان ملی فضای مجازی کشور ، همچنین اخبار حاکی از دغدغه ها و تأکیدات ایشان در موضوع فضای مجازی ، خود به روشنی گویای اهمیت و اولویت بی قید و شرط این موضوع و این شورا و سازمان است.
شاید این بیانیه ، مجال مناسبی برای نقد و بررسی عملکرد یک سال و چند ماهه‌ی دبیر سابق شورا و مسئول پیشین سازمان فضای مجازی در تهیه زیرساخت های لازم و فعالیت های کلان و دست‌یابی به اهداف تشکیل این شورا و سازمان نباشد، اما آن‌چه هم اکنون مورد ابهام است ، استعفای دبیر سابق شورا و تعیین وزیر محترم « ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات » به عنوان سرپرست است.
آیا طبق مُرّ اساسنامه شورای عالی فضای مجازی ، وزیر ارتباطات – که خود بزرگترین مجری پروژه های مجازی کشور بوده و در بسیاری از موارد می بایست تحت نظارت دقیق این شورا فعالیت نماید – می تواند به عنوان سرپرست انتخاب شود و آیا انتخاب سرپرست ، نیازمند آراء اعضای شورا نیست؟
آن‌چه به اعتدال ، تعادل و عدالت نزدیک‌تر می نماید، حفظ شأن فراقوّه ‌ای شورای عالی فضای مجازی و تعیین دبیری متعهد و متخصص و دارای اشراف و تسلط کامل بر اوضاع و نیازهای فضای سایبری طبق اساسنامه و نظر کلیه اعضای شوراست که پیآمد آن ، توانمندی در ریاست سازمان ملی فضای مجازی و نیل به اهداف تشکیل آن خواهد بود.

۲- در خصوص فیلترینگ و شرایط حاکم بر فضای اینترنت کشور؛

متأسفانه اخیرا اخبار ، اظهار نظرها و رفتارهای غیرمسئولانه‌ای از سوی برخی مسئولان! موجبات نگرانی اهالی دغدغه مند این عرصه را فراهم ساخته است.
از سویی مسئولان نهادهای دولتی و خصوصا وزارت محترم ارتباطات که وظیفه تأمین نیازها و حقوق حقّه مردم در فضای اینترنت را بر عهده دارند ، به جای در نظر گرفتن اصلی ترین حق کاربران اینترنت ، یعنی بهره مندی از اینترنت «پاک» ، «امن» و «سالم» - که متأسفانه عدم توجه به آن علاوه بر به مخاطره انداختن خانواده ها و تربیت نسل آتی ، جلوی پیشرفت علمی و اقتصادی کشور با بهره گیری از ظرفیت فن‌آوری اطلاعات را گرفته است - به جای عمل به تکلیف قانونی خود در زمینه ایجاد «شبکه ملی اطلاعات» - که می تواند تضمین کننده امنیت ، سرعت ، سلامت ، کیفیت و خودکفایی خدمات اینترنتی باشد – صحبت از افزایش بی حساب و کتاب سرعت و پهنای باند شبکه نا امن و ناسالم فعلی می نمایند.
سئوال اینجاست که آیا در شرایط فقدان شبکه ملی اطلاعات ، چنین تصمیمات و اقداماتی در مجموع به نفع مردم است یا به ضرر آنان تمام می شود؟ و اصولا چرا دولت ها در حالی که خودشان بیش از همه به بستر امن و مطمئن شبکه ملی اطلاعات برای خدمت رسانی برخط و سریع و عادلانه به اقصی نقاط کشور نیازمندند ، تأمین و بهره گیری از این زیرساخت فوری و ضروری را نادیده می گیرند؟
از سوی دیگر ، در حالی که در اکثر کشورهای دنیا موضوع فیلترینگ پذیرفته شده و برای حفظ سلامت و امنیت جوامع در حال اجراست، خبر کاهش فیلترینگ از سوی دولت، نگرانی بسیاری از خانواده هارا در خصوص حضور فرزندان‌شان در بخش مسموم فضای اینترنت افزایش داده است.
به نظر می رسد تصمیم گیری در این خصوص جزو شئونات قوه قضائیه به مثابه مدعی العموم باشد و صحیح نیست که به واسطه تمایلات یک اقلیت در فضای مجازی ، شرایط حضور در اینترنت برای اکثریت مردم نا امن و پرمخاطره گردد.
توقع این است که دولت های جمهوری اسلامی ایران در موضوع اینترنت ، عالمانه و پخته برخورد کنند و از شتاب‌زدگی و سلیقه‌ای عمل کردن بپرهیزند ، چرا که برخی اشتباهات در این حوزه ، جبران ناپذیر است. ای کاش وزیر محترم ارتباطات از اشراف بیشتر و تخصص به روزتری نسبت به فضای مجازی برخوردار بود و یا دست‌کم از نظر مشاورینی امین ، متخصص ، متعهد ، منصف و دغدغه مند در این عرصه بهره می جست تا خدای ناکرده به چنین اشتباهاتی دچار نشود.
مطلب دیگر در این باب ، تبعیضِ ایجاد شده در عبور از فیلترینگ است؛ متاسفانه فروش غیرقانونی VPN به برخی ، دست عده ای را برای قانون شکنی در فضای اینترنت به دور از چشم دستگاه های مسئول باز گذاشته است.
همچنین حضور رسمی تعدادی از دست اندرکاران دولت به عنوان مجریان قانون، در شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک و توییتر ، علاوه بر بی احترامی و نقض قوانین جاری کشور ، مصداق ترجیح منافع شخصی بر منافع عمومی است.

۳- در خصوص پروژه های مخابراتی و ارتباطی؛

سئوالات و ابهامات بسیاری در این زمینه وجود دارد؛ آیا در این قبیل پروژه ها ، پیوست فرهنگی مناسب وجود داشته و به آن عمل می شود؟
آیا نگرانی ها و دغدغه های مراجع عظام تقلید و فعالان فرهنگی در خصوص تبعات فرهنگی فعالیت های اپراتور جدید تلفن همراه ، جدی گرفته شده است؟ آیا نباید ابتدا مشکلات فرهنگی ، اجتماعی و امنیتی خدمات این اپراتور حل شده و سپس به کار خود ادامه دهد؟ آیا کلیه ضوابط قانونی در این زمینه رعایت شده است؟
در پروژه های بزرگ حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات ، آیا نظارت کاملی بر درآمدهای کلان و سودهای سرشار شرکت های دولتی ، نیمه دولتی و خصوصی وجود دارد؟ آیا نباید این درآمدها منطق مشتری مداری پیدا کند؟ آیا نباید بخشی از این درآمدها به صورت عاقلانه و هدفمند به فعالیت های سازنده فرهنگی اختصاص یابد؟
آن‌چه مشهود است این است که وضعیت فعلی پروژه های مخابراتی و ارتباطی از لحاظ نظارت و جنبه های فرهنگی ، قابل قبول نیست.

۴- در خصوص حوزه رسانه های دیجیتال؛

اخیرا شاهد تغییر در ریاست مرکز توسعه فن‌آوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – که متولی بخش عمده ای از فعالیت های فرهنگی در این عرصه است – بودیم.
حزب الله سایبر ضمن قدردانی از زحمات مدیران خدوم پیشین، به مدیریت جدید این مرکز عرض تبریک و خوشآمدگویی داشته و تاکید می نماید،اصلی ترین وظیفه این مرکز بسترسازی قوی و حمایت هدفمند و وسیع از صدها عنصر متعهد و توانا در قالب شرکت ها و موسسات گوناگون در جهت تولید محتوای سالم،جذاب و متنوع در فضای مجازی است و توقع می رود،ظرفیت های منحصر به فرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیش از گذشته به امر محتوا اختصاص یابد.

در انتها، حزب الله سایبر ضمن آرزوی توفیق مجدد برای مسئولان ذی ربط در فضای مجازی ، فن آوری اطلاعات و ارتباطات و نیز رسانه های دیجیتال، اعلام می دارد که در خصوص رفع تک تک ایرادات مندرج در این بیانیه و حرکت به سوی بهره گیری از شایسته ترین سطح فن آوری های ارتباطی در چارچوب ارزش های انقلاب اسلامی برای فرد فرد ملت شریف و مؤمن ایران اسلامی، خود را موظف به مطالبه گری ، همکاری و تعامل دانسته و از هیچ تلاشی در این زمینه – در حد وسع و توان خود – فروگذار نخواهد کرد. ان شاء الله. تعالی.

إنّ اللهَ بالغُ امرِهِ قد جَعَلَ اللهُ لِکُلِّ شَیءٍ قَدراً
۱۳ مهرماه ۱۳۹۲ – حزب الله سایبر

 

منبع: حزب الله سایبر

مطالب مرتبط ؛ اخبار رسانه های دیجیتال

تصویر

عنوان خبر

تاریخ درج

  آغاز ثبت نام ناشران دیجیتال در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (اردیبهشت 94)

14 بهمن 1393

  خراسانی‌زاده عنوان کرد: ضرورت بهره‌مندی از فضای مجازی برای توسعه پیام انقلاب

13 بهمن 1393

  شماره دوم ماهنامه رایانما ، نخستین نشریه اختصاصی فناوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات، منتشر شد

14 دی 1393

  اسامی برگزیدگان نهایی دومین نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی

8 مهر 1393

  اسامی نهایی و کامل منتخبین هفتمین جشنواره بين‌المللی رسانه‌های ديجيتال - خرداد 1393 + بیانیه هیئت داوران

11 خرداد 1393

  بیانیه مهم « حزب الله سایبر » پیرامون پیشامدهای حوزه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات

13 مهر 1392

  برگزیدگان نخستین نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی (سراج)+متن کامل بیانیه هیات داوران

4 اسفند 1391

  برگزیدگان ششمین جشنواره بین المللی رسانه های دیجیتال و جشنواره رسانه های دیجیتال رضوی

10 دی 1391

  اسامی برگزیدگان نهایی طرح ملی « امام من » ، ویژه تولیدات دیجیتال امام هادی علیه السلام

31 خرداد 1391

  اسامی نهایی و کامل منتخبین پنجمین جشنواره بين‌المللی رسانه‌های ديجيتال

1 آبان 1390

   اسامی نهایی و کامل منتخبین چهارمين جشنواره بين‌المللی رسانه‌های ديجيتال

 29 مهر 89

   فهرست برگزیدگان سومین جشنواره و نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال

25 آذر 88


 

مطالب مرتبط ؛ آخرین اخبار مؤسسه هنر ناب اسلامی

تصویر

عنوان خبر

تاریخ

   نسخه 1.2 نرم افزار امر و نهی های آسمانی تولید و عرضه شد.

30 تیر 1394

   توزیع نرم افزار امر و نهی های آسمانی در همایش امر به معروف و نهی از منکر شرق استان گلستان

20 فروردین 1394

    نرم افزار چندرسانه ای « انقلابی ها » نسخه 2.2 به مناسبت دهه مبارک فجر توزیع می شود.

14 بهمن 1393

   توزیع نرم افزار امر و نهی های آسمانی در یادواره شهدای امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان فردوس

30 دی 1393

   مؤسسه هنر ناب اسلامی با توزیع ویژه نرم افزار "پیشوای پیامبران" به پویش جهانی عشاق محمد (ص) پیوست

28 دی 1393

   پروانه نشر دیجیتال مؤسسه هنر ناب اسلامی برای سومین بار تمدید شد.

27 دی 1393

   تقدیر از مؤسسه هنر ناب اسلامی در همایش ملی علمداران بصیرت برای تولیدات دیجیتال مرتبط با حماسه نهم دی

11 دی 1393

   اخذ پروانه انتشار نرم افزار « کتاب معجز نشان » توسط مؤسسه هنر ناب اسلامی

28 آبان 1393

   تغییر شماره تماس مؤسسه هنر ناب اسلامی و دیگر راه های ارتباطی

26 شهریور 1393

   تولید ویدئوگرافیک و نرم افزار چند رسانه ای « معرفی سازمان بازرسی کل کشور » در مؤسسه

10 تیر 1393

   نسخه 1.1 نرم افزار « مردمان دین سالار » ویژه روز جمهوری اسلامی تولید شد

26 اسفند 1392

   معرفی مفصل فعالیت های مؤسسه هنر ناب اسلامی در مصاحبه با سایت شبکه جوانان رضوی (شجر)

1 بهمن 1392

   تولید نسخه دوم نرم افزار « پیشوای اکنون » در قالب یک DVD

30 خرداد 1392

   کسب عنوان نرم افزار برگزیده « اولین جشنواره تولیدات رسانه های دیجیتال مشهد مقدس » توسط نرم افزار امر و نهی های آسمانی + اسامی برگزیدگان

1 خرداد 1392

   بازخوانی اخراج و حذف سایت مؤسسه هنر ناب اسلامی از سرور کانادایی به خاطر بازی « شلیک به مرتد » + اسناد

22 اردیبهشت 1392

   دریافت مجوز انتشار سه عنوان از نرم افزارهای شرکت آفتاب هشت توسط مؤسسه هنر ناب اسلامی

28 فروردین 1392

   با فرا رسیدن ماه محرم ، نسخه 1.2 نرم افزار « پیشوای شهادت» تولید و عرضه گردید

1 آذر 1391

   دریافت « گواهی تأیید فنی نرم افزار » از شورای عالی انفورماتیک ، برای کلیه نرم افزارهای مؤسسه هنر ناب اسلامی

27 مهر 1391

   بازی فلش « شلیک به مرتد » در واکنش به اهانت شاهین نجفی به امام نقی علیه السلام تولید شد+ امکان دانلود

5 خرداد 1391

   در پنجمین جشنواره بین المللی رسانه های دیجیتال، نرم افزار « امر و نهی های آسمانی » برگزیده شد.

22 مهر 1390

   تشکر بخش امر به معروف دیجیتال از سایت هنر ناب اسلامی

20 مهر 1390


 


 

© کلیه حقوق این پایگاه و محتوای آن متعلق به مؤسسه هنر ناب اسلامی بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.