صفحه اصلی > بایگانی مطالب سایت > جالب ترین مطالب

 
تاریخ درج مطلب: 29 شهریور 89
 

شعر منتشر نشده‌ای از استاد شهریار درباره امام خامنه ای به همراه دست خط این شاعر ارجمند

 

استاد شهریار در هفدهم مرداد 1366 در سن 82 سالگی شعر زیر را خطاب به حضرت آیت الله خامنه ای - رییس جمهور وقت و امام جمعه تهران - سروده است که اکنون به همراه تصویر دستخط ایشان و تصاویر استاد شهریار در کنار امام خامنه ای و نیز بخش هایی از سخنان رهبر معظم انقلاب درباره این شاعر گرانمایه تقدیم حضور می گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه هنر ناب اسلامی ، خبرگزاری فارس شعر منتشر نشده‌ای از شهریار درباره رهبر انقلاب به همراه دست خط این شاعر را منتشر کرد. این شعر به همراه متن تقدیمی شهریار به شرح زیر است:

بر آستان والای آیت الله خامنه‌ای ریاست جمهوری اسلامی محبوب و امام جمعه بزرگوار تهران تقدیم و توفیق روزافروز ایشان و امام امت و رزمندگان اسلام را شب و روز به دعا مسئلت می‌نمایم.

رشگم آید كه تو حیدر بابا
بوسی آن دست كه خود دست خداست

راستان دست چپ از وی بوسند
كه خدا بوسد از او دست براست

در امامت به نماز جمعه
صد هزارش بخدا دست دعاست

من بیان هنرم، یك دل و بس
او عیان هنر از سر تا پاست

او شب و روز برای اسلام
پای پویا و زبان گویاست

او چه بازوی قوی و محكم
با امامی كه ره و رهبر ماست

شهریارا سری افراز به عرش
كو نگاهیش به (حیدربابا) ست

تبریز- دوازدهم ذی‌الحجه/ 1407 هجری قمری مطابق هفدهم امرداد /1366 شمسی
سیدمحمدحسین شهریار (در هشتاد و دو سالگی)

تصاویر استاد شهریار در کنار رهبر معظم انقلاب

برای مشاهده هر تصویر در ابعاد بزرگتر بر روی آن کلیک نمایید.

بخش هایی از سخنان امام خامنه ای پیرامون استاد شهریار

 بخشی از بیانات امام خامنه ای در دیدار اعضاى كنگره‌ى بزرگداشت استاد شهریار با معظم له در سال 71

درباره‌ى استاد شهریار، گفتنى زیاد است. یك مقوله، مقوله‌ى شاعرى اوست. درباره‌ى شاعرى شهریار، دو حرف مى‌شود زد: یك حرف این است كه شهریار، یكى از بزرگترین شعراى معاصر ماست؛ هم در شعر فارسى و هم در شعر تركى. البته شعر فارسى او خیلى بیشتر از شعر تركى است و به نظر مى‌رسد كه اولین و معروفترین شعرهاى او به زبان فارسى است. البته منظومه‌ى «حیدر بابایه سلام» را بایستى استثناء كرد؛ چون «حیدر بابایه سلام»، داستان جداگانه‌اى دارد كه آن را در بخش دوم راجع به شاعرى شهریار، باید عرض كنیم. لكن اگر «حیدر بابایه سلام» را كنار بگذاریم، در مجموع، شعر فارسى شهریار اوج بیشترى از شعر تركى‌اش دارد.

در شعر فارسى شهریار، خصوصیت عمده‌اى كه براى برادران ترك وجود دارد، این است كه شعر به معناى حقیقى كلمه است. شعر به معناى حقیقى كلمه، معناى حقیقى شعر است. یعنى نظم كلمات فقط نیست؛ لب احساس و خیال است. این را كه عرض مى‌كنم، تركهاى فارسى‌دان - مثل آقاى تجلیل(1) - خودشان خوب مى‌دانند. گاهى این زبان اوج مى‌گیرد. یعنى ما غزلهایى در شعر فارسى شهریار داریم كه در ردیف غزلهاى درجه‌ى یك فارسى است. البته اینها زیاد نیست؛ اما هست. گاهى هم البته زبان تنزل مى‌كند. ما توقعى هم از شاعرى كه در یك منطقه‌ى غیرفارس زبان متولد شده، نداریم. ولى آنچه كه از شهریار در شعر فارسى مى‌بینیم، او را در ردیف یكى از بزرگترین شعراى زمان ما قرار مى‌دهد. مطلب دومى كه در مورد شاعرى شهریار باید گفت، یك چیز بالاتر از این است؛ و آن این است كه مى‌شود گفت: شهریار یكى از بزرگترین شاعران همه‌ى دورانهاى تاریخ ایران است. و آن به لحاظ «حیدر بابایه سلام» است. «حیدر بابایه سلام» یك شعر استثنایى است. همه‌ى خصوصیات شعرى مثبت شهریار در این شعر هست. یعنى روانى، صفا، ذوق و دیگر خصایصى كه مربوط به شعر است، همه در «حیدر بابایه سلام» جمع شده است. لكن علاوه بر اینها، ویژگى دیگرى هم در «حیدر بابایه سلام» هست و آن این است كه در این شعر كه تصویرى از سابقه‌ى ذهنى خود شاعر است، مطالب بسیار حكمت‌آمیز وجود دارد. با این حساب، مى‌توان شهریار را یك حكیم به حساب آورد. پایه‌ى شعر «حیدر بابایه سلام» به نظر ما خیلى بالاست. فكر مى‌كنیم كه آمیزه‌ى بسیار هنرمندانه‌اى است از شعر و حكمت و زبان زیبا و قدرت فوق‌العاده‌ى تصویر. شهریار این منظومه را در هنگامى گفته كه بسیار جوان بوده است. ایشان خودش در آن نسخه‌اى كه براى من فرستاده، بالاى صفحه‌ى اول نوشته است: «گمان مى‌كنم این را در سال 1324 شمسى سرودم.» و در این سال، شهریار بسیار جوان بوده است. من حالا براى این‌كه آقاى شاهرخى(2) و آقاى ستوده(3) و سایر برادران شاعر این‌جا نشسته‌اند، چیزى به‌عنوان شیرینى مجلس عرض مى‌كنم. این غزل شهریار در ذهن من هست كه مى‌گوید:
در وصل هم ز شوق تو اى گل در آتشم
عاشق نمى‌شوى كه ببینى چه مى‌كشم

ببینید، این بیت واقعاً در ردیف بالاترین شعرهاى فارسى است:
با عقل، آب عشق به یك جو نمى‌رود
بیچاره من كه ساخته از آب و آتشم

البته در همین غزل، شهریار یك بیت بسیار پایین دارد، كه قافیه‌اش «پیراهن كشم» است، كه این هم از خصوصیات شهریار است. همین‌طور یك خط زیگزاگى در این شعر طى مى‌شود: مى‌رود بالا و مى‌آید پایین! یعنى اگر امكان داشت به همان روال مطلع، همه‌ى شعر را بگوید، سروده‌ى فوق‌العاده‌اى مى‌شد.
از «حیدر بابایه سلام» هم یك بندش را بخوانیم:
حیدر بابا دنیا یالان دنیادى
سلیمان‌دان، نوح‌دان قالان دنیادى

هر كیمسیه هر نه وریب آلیبدیر
افلاطوننان بیرقورى آدقالیب دیر

لكن یك نكته‌ى اساسى هم درباره‌ى شهریار هست كه اگر رویش تكیه كنیم، به نظر من شایسته است. آن نكته این است كه شهریار در دوران مهمى از زندگى‌اش - در حدود شاید سى‌سال آخر زندگى‌اش - دوران عرفانى و معنوى بسیار زیبایى را گذراند و به انس با قرآن و انس با معنویات و خودسازى پرداخت. یعنى به خودش رسید و سعى كرد باطن و معنویت خودش را صفایى ببخشد.

خود او در اشعار بیست، سى سال اخیر، این معنا را به روشنى بیان كرده است. حتى آن‌طور كه شنیدم - شاید از خودش شنیدم؛ الان درست یادم نیست - ایشان یك قرآن هم به خط خودش نوشت. شاید هم تمام نكرده ... به‌هرحال، این در ذهنم هست كه مشغول نوشتن قرآنى بوده است. وقتى انقلاب پیروز شد، او با همان روحیه‌ى دینى و ذهنیت صاف و روشن خودش، از انقلاب استقبال بسیار خوبى كرد. شاید در آن یكى دو سال اول انقلاب، كسى از ما به یاد شهریار نبود. یعنى گرفتاریها آن‌قدر زیاد بود كه مجالى براى این یادها پیش نمى‌آمد. یك وقت دیدیم صداى شهریار، در ستایش انقلاب، از تبریز بلند شد. دیدیم همه‌ى جزئیات انقلاب را او تعقیب مى‌كند.

در همه‌ى مواقع حساس انقلاب، او نقش مؤثرى ایفا كرد. یك جنگ هشت ساله بر ما تحمیل شد كه یكى از سخت‌ترین تجربه‌هاى ما بعد از انقلاب بود. تعداد شعرهایى كه شهریار براى جنگ گفته؛ حضورى كه او در مراكز مربوط به جنگ، مثل كنگره‌هاى مربوط به جنگ و شعر جنگ پیدا كرده و مدحى كه او از بسیج عمومى مردم یا از سپاه یا ارتش كرده، به قدرى زیاد است كه اگر انسان نمى‌دید و نمى‌شنید و خودش لمس نمى‌كرد، به دشوارى مى‌توانست آن را باور كند. مردى در حدود هشتاد سال سن - بلكه بیش از هشتاد سال - در مجامع شعرى حضور پیدا كند و براى هر مراسمى، شعر یا شعرهایى بگوید! این در حالى بود كه از مثل او، چنین توقعى هم نبود. این، نشان‌دهنده‌ى نهایت اخلاص و صفا و بزرگوارى آن مرد بود.

به‌هرحال، شهریار یك شاعر اسلامى و انقلابى بود. من خبر داشتم در همان اوقاتى كه شهریار براى انقلاب مى‌سرود، یك عده از روشنفكران وابسته به رژیم گذشته كه با او سابقه‌ى دوستى داشتند، مرتب فشار مى‌آوردند، نامه برایش مى‌نوشتند و شعر در هجوش مى‌گفتند. حتى اطلاع داشتم كه رفته بودند و او را ملامت كرده بودند كه «تو چرا براى انقلاب اسلامى، این‌طور دل مى‌سوزانى!؟» و او مثل كوه ایستاده بود.

من حقیقتاً تعجب مى‌كردم. من بعضى از كسانى را كه به ایشان فشار مى‌آوردند، از نزدیك مى‌شناختم و شعر و سابقه‌ى ذهنى‌شان را مى‌دانستم. بعضى از آنها وابسته به رژیم سابق بودند. مستقیماً مربوط به آن جناح بودند، و جزو دربار پهلوى و آن دستگاه محسوب مى‌شدند. بعضى دیگر هم توده‌اى و كسانى بودند كه جیره‌خور شوروى سابق به حساب مى‌آمدند. همه‌ى اینها، با این‌كه به لحاظ مبنا و منطق، به ظاهر بینشان فاصله‌اى وجود داشت، در وارد آوردن فشار روى شهریار شریك بودند، و شهریار، محكم و قرص ایستاده بود.

به‌هرحال، شهریار شاعر متواضعى بود. دنبال نام و نشان نبود و براى خدا و وظیفه كار مى‌كرد، و حالا خداى متعال، پاداش او را مى‌دهد. امروز شهریار در داخل كشور ما یك چهره‌ى بسیار نورانى است. چند شب پیش، سیما مراسمى را به مناسبت هفته‌ى بسیج نشان مى‌داد، كه شهریار در آن مراسم بود. این چند روزه، هفته‌ى بسیج بود و در یكى از مراسم بسیج، شهریار شعر مى‌خواند و در سیما او را نشان مى‌دادند. من مطمئنم كه آن بخش از برنامه را همه‌ى مردم؛ یعنى هركس كه توانست تماشا كرد. من خودم مى‌خواستم بخوابم، دیدم در اتاق بچه‌ها تلویزیون روشن است و صداى شهریار مى‌آید. رفتم تماشا كنم، دیدم بچه‌ها همه‌شان ایستاده‌اند و تماشا مى‌كنند. این، محبوبیت عجیبى است كه شهریار پیدا كرده. این، به خاطر خدمات و كار براى خدا بود، كه او انجام داد. شهریار قطعاً ماندنى است. از آن شعرایى است كه مثل سعدى و حافظ و از این قبیل، در دورانهاى بعد از دوران خودش، معروفتر و بزرگتر خواهد شد. لذا، هرچه آقایان درباره‌ى او انجام دهند، از نظر ما زیاد نیست. حضور شهریار در هر كشورى و در میان هر ملتى، حضور مبارك و مفیدى است.

1) مقصود معظم له «دكتر جليل تجليل» استاد دانشگاه و اديب و محقّق است.
2) محمد شاهرخى (جذبه)
3) سيد ابراهيم ستوده.

منبع شعر و دستخط شهریار: خبرگزاری فارس
منبع گفته های رهبر انقلاب پیرامون شهریار: پایگاه دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه‌ای

مطالب مرتبط ؛ جالب ترین عناوین

تصویر

عنوان مطلب

   شیعیان بر فراز قوی ترین مردان المپیک و پارا المپیک 2012

   شعری بدون نقطه از علامه حسن زاده آملی

   هوگو چاوز در شبکه دولتی ونزوئلا: امام دوازدهم! یا مهدی! الغوث! العجل! + فیلم

   کارت عروسی های متفاوت ، جالب ، عجیب و خلاقانه ! + عکس

   طرحی 9 تکه از 9 دلداده برای نهمین امام علیه السلام

   شعر منتشر نشده‌ای از استاد شهریار درباره رهبر معظم انقلاب به همراه دست خط این شاعر ارجمند

   دو شاهکار سخنوری و فصاحت؛ دو خطبه بدون نقطه از امیرالمؤمنین علی علیه السلام

   وصیت نامه حضرت امام خامنه ای در جوانی ( فروردین سال 1342 - فردا شب حادثه فیضیه )


 

مطالب مرتبط ؛ آخرین اخبار مؤسسه هنر ناب اسلامی

تصویر

عنوان خبر

تاریخ

   نسخه 1.2 نرم افزار امر و نهی های آسمانی تولید و عرضه شد.

30 تیر 1394

   توزیع نرم افزار امر و نهی های آسمانی در همایش امر به معروف و نهی از منکر شرق استان گلستان

20 فروردین 1394

    نرم افزار چندرسانه ای « انقلابی ها » نسخه 2.2 به مناسبت دهه مبارک فجر توزیع می شود.

14 بهمن 1393

   توزیع نرم افزار امر و نهی های آسمانی در یادواره شهدای امر به معروف و نهی از منکر در شهرستان فردوس

30 دی 1393

   مؤسسه هنر ناب اسلامی با توزیع ویژه نرم افزار "پیشوای پیامبران" به پویش جهانی عشاق محمد (ص) پیوست

28 دی 1393

   پروانه نشر دیجیتال مؤسسه هنر ناب اسلامی برای سومین بار تمدید شد.

27 دی 1393

   تقدیر از مؤسسه هنر ناب اسلامی در همایش ملی علمداران بصیرت برای تولیدات دیجیتال مرتبط با حماسه نهم دی

11 دی 1393

   اخذ پروانه انتشار نرم افزار « کتاب معجز نشان » توسط مؤسسه هنر ناب اسلامی

28 آبان 1393

   تغییر شماره تماس مؤسسه هنر ناب اسلامی و دیگر راه های ارتباطی

26 شهریور 1393

   تولید ویدئوگرافیک و نرم افزار چند رسانه ای « معرفی سازمان بازرسی کل کشور » در مؤسسه

10 تیر 1393

   نسخه 1.1 نرم افزار « مردمان دین سالار » ویژه روز جمهوری اسلامی تولید شد

26 اسفند 1392

   معرفی مفصل فعالیت های مؤسسه هنر ناب اسلامی در مصاحبه با سایت شبکه جوانان رضوی (شجر)

1 بهمن 1392

   تولید نسخه دوم نرم افزار « پیشوای اکنون » در قالب یک DVD

30 خرداد 1392

   کسب عنوان نرم افزار برگزیده « اولین جشنواره تولیدات رسانه های دیجیتال مشهد مقدس » توسط نرم افزار امر و نهی های آسمانی + اسامی برگزیدگان

1 خرداد 1392

   بازخوانی اخراج و حذف سایت مؤسسه هنر ناب اسلامی از سرور کانادایی به خاطر بازی « شلیک به مرتد » + اسناد

22 اردیبهشت 1392

   دریافت مجوز انتشار سه عنوان از نرم افزارهای شرکت آفتاب هشت توسط مؤسسه هنر ناب اسلامی

28 فروردین 1392

   با فرا رسیدن ماه محرم ، نسخه 1.2 نرم افزار « پیشوای شهادت» تولید و عرضه گردید

1 آذر 1391

   دریافت « گواهی تأیید فنی نرم افزار » از شورای عالی انفورماتیک ، برای کلیه نرم افزارهای مؤسسه هنر ناب اسلامی

27 مهر 1391

   بازی فلش « شلیک به مرتد » در واکنش به اهانت شاهین نجفی به امام نقی علیه السلام تولید شد+ امکان دانلود

5 خرداد 1391

   در پنجمین جشنواره بین المللی رسانه های دیجیتال، نرم افزار « امر و نهی های آسمانی » برگزیده شد.

22 مهر 1390

   تشکر بخش امر به معروف دیجیتال از سایت هنر ناب اسلامی

20 مهر 1390


 


 

© کلیه حقوق این پایگاه و محتوای آن متعلق به مؤسسه هنر ناب اسلامی بوده و انتشار مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.